Kredyt w banku samochodowym? Wady i zalety

Rozwój rynku kredytowego w Polsce sprawia, że nie tylko problemem jest wybór marki i modelu samochodu, ale również wybór banku w przypadku zakupu na kredyt może nas przyprawić o ból głowy. A zatem warto wcześniej zainteresować się ofertami różnych banków i wybrać dla siebie tą najlepszą.

Producenci samochodów rywalizują między sobą nie tylko ofertą modelową, ale także ofertą finansową. Wiele z nich powołuje specjalne instytucje finansowe wspomagające klientów w otrzymaniu kredytu na zakup auta. Zarówno w przypadku typowych banków, jak również i w nich możemy założyć rachunek osobisty czy firmowy, otrzymać kartę kredytową bądź skorzystać z innych usług finansowych. Jednak podstawową działalnością tych banków są oferty finansowania zakupu samochodów. Zarówno nowych, jak i używanych. Tak jak w każdym niemal przypadku, również oferty banków samochodowych mają swoje zalety oraz wady.

Zalety kredytów zaciąganych w bankach samochodowych
Atrakcyjne oprocentowanie

Jak w przypadku kredytów samochodowych koszt ich nabycia jest niższy niż w przypadku kredytów gotówkowych. Do tego w bankach samochodowych, możemy liczyć na specjalne akcje promocyjne.

Długi czas spłaty
Kredyty samochodowe mogą być rozłożone na dłuższy czas niż oferty leasingowe, dzięki temu pojedyncza rata nie będzie stanowić dużego obciążenia dla naszego budżetu. Mamy jednak możliwość wcześniejszej spłaty całego kredytu, bez ponoszenia dodatkowych kosztów.- Zróżnicowane oferty kredytowe

Banki samochodowe specjalizują się w przygotowywaniu ofert, dopasowanych do różnych potrzeb klientów. W ofercie pojawiają się np. kredyty nieoprocentowane, ale na krótki okres i z dużym wkładem własnym bądź kredyty ze stałymi bądź malejącymi ratami.

Szybkie załatwienie formalności
Banki samochodowe mają swoje przedstawicielstwa w salonach dzięki temu już w momencie kupna samochodu załatwimy wszystkie niezbędne formalności. Formalności w tym przypadku są często bardzo uproszczone. Na decyzję kredytową poczekamy mniej niż godzinę, zwłaszcza, gdy wpłacamy wkład własny.

Wady kredytów zaciąganych w bankach samochodowych
- Ograniczenie wyłącznie do konkretnych marek

Banki samochodowe należą do konkretnych koncernów motoryzacyjnych, I wspierają sprzedaż wyłącznie swoich marek. Na szczęści wszyscy liczący się gracze na rynku samochodowym, nawet jeśli nie mają swoich banków, mają zawarte porozumienia o współpracy z innymi bankami.

- Specjalne oferty tylko na wybrane modele

Specjalne promocje, często są oferowane przez banki samochodowe, zazwyczaj dotyczą wybranych modeli bądź wersji, często związane z wyprzedażą określonego modelu.

- Stosowanie różnych zabezpieczeń

Często bank wymaga od nas stosowania różnych form zabezpieczenia - zastaw rejestrowy, depozyt karty pojazdu, weksel in blanco czy np. cesja polisy AC. Bardzo często bank jest wpisany w dokumentach jako współwłaściciel samochodu aż do momentu spłaty ostatniej raty.

- Używane do pewnego wieku

Banki samochodowe udzielą także kredytu na samochody używane, ale zapomnijmy tu o preferencyjnych warunkach. Pamiętajmy że banki kredytują zakup aut do pewnego wieku, z reguły kilkuletnich, a zatem w przypadku starszych samochodów możemy odejść z banku z kwitkiem.